Menu Close

Kuprinių svėrimo rezultatai

Taisyklinga kūno laikysena – tai išorinio grožio ir vidinės darnos atspindys. Ji sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, dubens, galūnių kaulų ir vidaus organų vystymuisi ir veiklai. Todėl jos formavimu būtina rūpintis nuo pat vaikystės. Netaisyklinga kūno laikysena retai būna įgimta, jai įtaką daro netinkama aplinka: kai vaikas miega minkštoje lovoje su aukštomis pagalvėmis, sėdi persikreipęs, per mažai juda arba dirba tokius darbus, kurių krūvis neatitinka vaiko amžiui būdingų morfologinių ir fiziologinių ypatumų. Netaisyklingas kuprinės nešimas bei kuprinės svorio nekontroliavimas taip pat turi didelę įtaką formuojantis kūno laikysenai.

kuprinesIgnalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rugsėjo mėnesį Ignalinos rajono mokyklose vykdė kuprinių svėrimo akciją, kurios tikslas – dar kartą atkreipti mokyklų bendruomenių, tėvelių dėmesį, kokią žalą gali padaryti didelis svoris, užkrautas ant augančio vaiko stuburo.

Šiais metais, kaip ir perniai metais, vykdant šią akciją buvo pasvertas ne tik moksleivis bei jo kuprinė, bet ir įvertintas kuprinės tipas (kuprinė su vienu diržu, su dviem diržais ar tik su rankena). Atsižvelgta  kaip mokinys nešioja kuprinę – ant abiejų pečių, ant vieno peties ar rankoje. Jei mokinys tą dieną atsinešė papildomą krepšį kūno kultūrai,  įvertintas ir jo svoris. Sveriant kuprinės turinį atskirai pasverti ir vadovėliai bei pratybų sąsiuviniai. Taip pat  klausta pačių mokinių, ar kuprinė jiems yra ne per sunki.

Siekiant išsiaiškinti, ar egzistuoja sunkios kuprinės problema Visuomenės sveikatos priežiūros specialistės mokyklose pasvėrė 552 1-8 klasių mokinių kuprines.
Mokiniui rekomenduojama nešti ne sunkesnę kaip 10 proc. savo kūno svorio kuprinę. Kasdienis sunkesnės kaip 15 proc. kūno svorio kuprinės nešiojimas gali būti traktuojamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką mokinio nugaros skausmams ar stuburo pakenkimams atsirasti.

Akcijos metu nustatyta, kad 437 (80 proc.) mokinių kuprinės svoris neviršijo 10 proc. mokinio kūno masės, tuo tarpu perniai metais tokių mokinių buvo tik 43 proc. Taigi matome, kad akcija duoda teigiamų rezultatų. 107 (19 proc.) mokiniai sunkias kuprines, tai yra nuo 10 proc. iki 15 proc. kūno masės svorio, kuprines, o 8 (1 proc.) mokiniai nešioja per sunkias, daugiau kaip 15 proc. jų kūno masės sudarančias mokyklines kurpines.

Sunkesnes nei rekomenduojama, tai yra daugiau kaip 10 proc. kūno masės sveriančias kuprines, nešioja:

  • 25 proc. pirmose klasėse besimokančių mergaičių ir 13 proc. berniukų;
  • 22 proc. antras klases lankančių mergaičių ir 22 proc. berniukų;
  • 16 proc. trečiose klasėse besimokančių mergaičių ir 28 proc. berniukų;
  • 12 proc. ketvirtas klases lankančių mergaičių ir 16 proc. berniukų;
  • 41 proc. penktoje klasėje besimokančių mergaičių ir 29 proc. berniukų;
  • 30 proc. šeštoje klasėje besimokančių mergaičių ir 27 proc. berniukų.

Dažniausiai kuprinės per sunkios dėl jose esamų nereikalingų daiktų: visos savaitės pamokų knygų ar pratybų, kelių dailės reikmenų rinkinių ar visiškai mokykloje nereikalingų kolekcionuojamų lipdukų albumų.

Apklausos metu išsiaiškinta, kad mokiniai dažniausiai renkasi kuprines su 2 diržais. Tačiau buvo ir tokių, kurie vietoj mokyklinės kuprinės dėvėjo rankinės tipo krepšį. Tokių mokinių procentas su amžiumi pamažu augo. Pastebėta, jog mokiniai ir jų tėveliai renkasi itin sunkias tuščias kuprines.

Akcijos metu išsiaiškinta, kad dauguma vaikų kuprinę nešioja ant abiejų pečių, bet su amžiumi pastebimas pamažu augantis mokinių procentas, kurie kuprinę neša ant vieno peties. 12 proc. mokinių pažymėjo, kad, jų nuomone, jų kuprinė yra per sunki.

Dar galima būtų visiems priminti, kad kuprinėje daiktai turėtų būti sudėti tvarkingai, kad neslidinėtų, o sunkiausius daiktus reikėtų dėti į tą skyrių, kuris yra arčiausiai nugaros, kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai. Tuščia kuprinė turi sverti: pradinių klasių mokiniams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių mokiniams – ne daugiau kaip 1000 g;

Nors akcijos rezultatai rodo kuprinių svorio lengvėjimo tendenciją, tačiau vis dar matome mokinius tempiančius ant pečių per sunkią naštą. Belieka paprašyti visų, atsakingų už augantį vaiką, pasirūpinti, kad mokyklinės kuprinės svoris nedarytų neigiamo poveikio vaiko sveikatai.

Ignalinos r. sav. visuomenės sveikatos biuro informacija

Skip to content