Menu Close

Kovo 22-oji Pasaulinė vandens diena

Kovo 22 dieną minima Pasaulinė vandens diena. Ją 1992 metais inicijavo Jungtinių tautų Generalinė asamblėja. Nuo 1993 metų pradėtą švęsti Pasaulinę vandens dieną globoja UNESCO. Lietuvoje ši diena Aplinkos ministerijos iniciatyva minima nuo 2000 metų. Tokiu būdu siekiama atkreipti dėmesį į vandens išteklių apsaugą ir strateginį tikslą – sumažinti žmogaus ūkinės veiklos įtaką Lietuvos vandenims.

Kiekvienais metais šiai dienai išrenkamas šūkis, atspindintis pagrindinę pasaulinę vandens problematiką. 2015 m. Pasaulinės vandens dienos tema ,,Vanduo ir darnus vystymasis“.

Vanduo yra būtinas gyvybei – jis nepamainomas mitybos komponentas, mat gyvybiniai procesai gali vykti tik tuomet, kai ląstelėse yra pakankamai vandens. Vanduo sudaro didžiausią žmogaus organizmo dalį – apie 60-70 procentų.

Niekas žmogaus organizme daugiau neatlieka tiek daug įvairiausių funkcijų kaip vanduo: jis yra būtinas fiziologiniams virškinimo ir šalinimo procesams, palaiko ląstelinių skysčių fizinį ir cheminį pastovumą, palaiko nekintančią kūno temperatūrą. Į vandens stygių labai jautriai reaguoja smegenys, kurių sudėtyje yra 85 proc. vandens. Nors smegenys sudaro tik 2 proc. žmogaus kūno masės, tačiau vandens ir deguonies sunaudoja iki 20 proc. viso organizmo poreikio.  Svarbu kasdien gauti reikiamą vandens kiekį, todėl sveikam žmogui per parą rekomenduojama išgerti apie 8 stiklines vandens.

Tad ir mes, Ignalinos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Zarasų skyrius, 2015 m. kovo 20-ąją kartu su Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos 3 – 4 klasių mokiniais paminėjome Pasaulinę vandens dieną renginiu „Vanduo ir aš“. Renginys prasidėjo sveikinimo žodžiais ir trumpa pamokėle : ,,Sveikata – vandens laše“. Mokiniai buvo supažindinami su vandens svarba žmogaus organizmo funkcinei veiklai, jo įtaka sveikatai ir gyvybei. Toliau sekė klasių prisistatymai – namų darbai vandens tema. Visos klasės labai stengėsi ir tikrai visi pasirodymai buvo išradingi, kūrybiški ir nuotaikingi. Po linksmosios dalies reikėjo surimtėti ir visiems pasitarus išsirinkti po tris atstovus iš kiekvienos klasės, kurie dalyvaus viktorinoje. Kol vieni klasės draugai sprendė nelengvas viktorinos užduotis, likusieji turėjo galimybę „užsidirbti“ prizų atsakinėdami į užmenamas mįsles. Na, o pasukus galveles, visi apsirengė ir išlėkė į mokyklos kiemą, kur mokiniai sustojo į gyvą grandinę,sudarydami vandens cheminę formulę – H2O.

Taip pat svarbu paminėti, kad viso renginio metu šalia scenos stovėjo stalas, ant kurio buvo pastatytas ąsotis pilnas vandens, iš kurio visi norintys galėjo pasivaišinti stikline vandens.

Už aktyvų dalyvavimą renginyje ir parodytas geras žinias, visos klasės buvo apdovanotos visuomenės sveikatos biuro paruoštomis prisiminimo dovanėlėmis ir padėkos raštais.

Dėkojame padėjusiai organizuoti šį renginį Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos sveikatos priežiūros specialistei Reginai Antipovai ir visai mokyklos bendruomenei.

Skip to content