Menu Close

Lapkričio 15 d. – Tarptautinė nerūkymo diena

Jūs dar nemetėte rūkyti? Tuomet paklauskite savęs, kodėl jums nebemiela gyventi. Psichologai teigia, kad rūkymas – ne tik  žalingas įprotis ir ne tik priklausomybė nuo tabako. Tai ištisa psichologinė sistema, apimanti elgesio ypatumus, net gyvenimo stilių. Tai būdas pabėgti nuo konkrečių problemų. Pats baisiausias rūkymo požymis – nesąmoningas žmogaus siekis susinaikinti, savotiškas žaidimas su mirtimi. Aiškiausiai tai matyti pažvelgus į rūkalių su „stažu“, kuriam rūkymas gerokai sutrikdę sveikatą.

Kiekviena surūkyta cigaretė palieka pėdsaką žmogaus organizme. “Nepiktybiškas” rūkalius, surūkantis tik pusę pakelio per dieną, atakuoja savo organizmą minėtais cheminiais junginiais maždaug 3500 kartų per metus.

Rūkymo statistika negailestinga. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, pernai cigarečių gamyba, palyginti su 2010 m., padidėjo 13,2 proc., jų importas – 42,2 proc. Vienas 15 metų ar vyresnis Lietuvos gyventojas surūko 49 legalių cigarečių pakelius – atitinkamai 6 pakeliais daugiau nei 2010-aisiais. Jeigu pridėtume „kontrabandą“, – nors neaišku, kodėl nuodai yra pardavinėjami su valstybės palaiminimu, tas skaičius augs vos ne dvigubai. Tas pats Muitinės departamentas pripažįsta, kad jie sustabdo tik mažą dalį visų nelegaliai įvežamų prekių. Kontrabandos augimas yra tiesioginė kainų „auginimo“ pasekmė. Tabako gaminių mažmeninės kainos pernai, palyginti su 2010 metais, padidėjo 3,1 proc. Daugiausia (5,2 proc.) pabrango ketvirtajam (pigiausiųjų) segmentui pagal kainų lygį priklausančios cigaretės su filtru.

Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, 2011 m. nuo rūkymo sukeltų piktybinių navikų mirė 1 tūkst. 645 žmonės, arba 68 žmonėmis daugiau nei 2010 m. Dauguma (84,1 proc.) mirusiųjų nuo šių piktybinių navikų buvo vyrai.

Cigaretėje yra apie 4000 cheminių medžiagų. Kai kurios jų   mums yra puikiai žinomos ar net naudojamos buityje:

—       acetonas – nagų lako valiklis, dažų skiediklis,

—       amoniakas – tualeto valiklis,

—       vandenilio cianidas – nuodai,

—       kadmis – automobilių akumuliatorių skystis,

—       metanolis – raketų kuras,

—       naftalinas – nuodai,

—       nikotinas – narkotinė medžiaga,

—       stearino rūgštis – naudojama gaminant žvakes,

—       tolvenas – pramoninis tirpiklis,

—       fenolis – dezinfekuojanti medžiaga,

—       formalinas – naudojamas laboratorijose organams konservuoti.

                                                              Žala  organizmui

—       Bronchitas – rūkymas sukelia 75% mirčių dėl chroniško bronchito.

—       Emfizema – plaučių liga, nuo kurios sutrinka kvėpavimas.

—       Širdies ligos – veikiant nikotinui, padažnėja širdies plakimas, širdis priversta smarkiau dirbti. Rūkymas nulemia 25% mirties atvejų sergant širdies ligomis.

—       Vėžys – 90% sergančiųjų plaučių vėžiu mirčių yra nulemtos rūkymo.

—       Kitos ligos – rūkaliai yra fiziškai mažiau atsparūs, negu nerūkantys, jie greičiau suserga kitomis ligomis, prie jų „limpa“ infekcijos, todėl jie dažniau serga persišaldymo ligomis, gripu ir kitomis infekcinėmis ligomis. Rūkalių rizika mirti nuo įvairių ligų yra net 70% didesnė negu nerūkančiųjų, jie 3,5 karto dažniau už nerūkančius suserga.

—       Nerūkančios moterys, ištekėjusios už daug rūkančių vyrų, keturis kartus dažniau miršta nuo plaučių vėžio už moteris, kurių vyrai nerūko.

Metus rūkyti nauda jaučiama jau po:

—       20 minučių

Pakilęs kraujo spaudimas ir padažnėjęs širdies susitraukimų dažnis, kurį sukelia rūkymas, sunormalėja. Pradeda šilti rankos ir kojos, nes atsipalaiduoja susiaurėjusios periferinės kraujagyslės ir pagerėja kraujo cirkuliacija.

—       8 valandų

Padidėjusi anglies monoksido koncentracija kraujyje nukrenta iki vidutiniškai normalaus lygio. Padidėja deguonies koncentracija kraujyje. Pranyksta nemalonus rūkančiojo kvapas.

—       24 valandų

Sumažėja širdies miokardo infarkto rizika.

—       48 valandų

Pagerėja uoslė ir skonio jutimas.

—       2 mėnesių

Kraujotaka visame kūne pagerėja. Plaučių funkcija padidėja iki 30 proc., dėl to yra lengviau vaikščioti, bėgti ir kopti laiptais. Jūs vis labiau pasitikite savimi, jus labiau gerbia kiti.

—       3-9 mėnesių

Silpnėja/išnyksta varginantis kosulys, silpnumas, oro trūkumas. Padidėja organizmo atsparumas infekcijoms. Miegas tampa gilesnis. Veidas pasidaro skaistesnis, išnyksta pilkumas. Pristabdomas pagreitėjęs viso organizmo senėjimo procesas. Sumažėja rizika susirgti skandžio opalige.

—       5 metų

Mirties nuo širdies ligų rizika sumažėja iki niekada nerūkiusiojo lygio. Rizika susirgti plaučių vėžiu sumažėja 50 proc.

—       10 metų

Rizika susirgti plaučių vėžiu tampa tokia pat kaip ir niekada nerūkiusiojo. Sumažėja kitų vėžinių susirgimų rizika.

Parengė: Ignalinos visuomenės sveikatos biuras

Sveikatos stiprinimo specialistė

Natalija Kovalenko

Skip to content