Menu Close

Spalio 10-ąją minime Pasaulinę psichikos sveikatos dieną, skirtą vaikų ir jaunimo psichikos sveikatai.

Paauglystė ir pilnametystės pradžia – laikas, kai įvyksta daug gyvenimo pokyčių: keičiamos mokyklos, pradedamos studijos, dalis jaunų žmonių susiranda pirmą darbą, ima gyventi savarankiškai, kuria savo namus. Daugeliui tai yra įdomus metas, tik neretai lydimas streso ir rimtų išbandymų. Kartais stiprus ar ilgai neatpažintas, nepripažintas ir nevaldomas stresas gali paskatinti psichikos sveikatos sutrikimų atsiradimą. Nors neabejojama vis didėjančia informacinių technologijų nauda, kartu pripažįstama, kad neribotas naudojimasis virtualiaisiais tinklais tampa tikru išbandymu psichikos sveikatai. Daug jaunų žmonių visame pasaulyje išgyvena humanitarines krizes (stichines nelaimes, karo konfliktus, epidemijas) – tai irgi mažina atsparumą psichikos sutrikimams.

Žinoma, kad pusė visų psichikos sutrikimų prasideda, iki žmogui sueina 14 metų, bet dauguma jų lieka nepastebėti ir negydomi. Paauglių depresija yra trečioje vietoje pagal bendrosios ligos naštos (angl. Global Burden of Disease) rodiklį, savižudybė – antroji 15–29 metų amžiaus žmonių mirties priežastis. Daugelyje šalių itin opi jaunų žmonių alkoholio ir narkotinių medžiagų vartojimo problema. Dažnai tai susiję su kitu rizikingu elgesiu, pvz., nesaugiu seksu, pavojingu vairavimu.

Visame pasaulyje vis labiau pripažįstama psichikos sveikatos atsparumo ugdymo svarba. Daugėja įrodymų, kad paauglių sveikatos stiprinimas yra ekonomiškai efektyvus kalbant ne tik apie jų sveikatą, bet ir apie šalies ekonominį stabilumą ir socialinę gerovę. Nuo jaunų žmonių sveikatos priklauso jų indėlis į darbo rinką, šeimos ir visuomenės gyvenimą.

Psichikos sveikatos sutrikimų prevencija prasideda nuo ankstyvųjų simptomų atpažinimo. Tėvai ir mokytojai gali padėti vaikams lavinti įgūdžius, padedančius įveikti sunkumus mokykloje ir namuose. Psichosocialinė pagalba gali būti teikiama mokyklose ir kitose bendruomenės įstaigose, be to, gali būti organizuojami sveikatos priežiūros sistemos darbuotojų mokymai apie psichikos sveikatos sutrikimų nustatymą ir jų valdymą.

Nuo pat ankstyvo amžiaus stiprinant psichikos sveikatą galima pasiekti daug. Investicijos į psichikos sveikatos stiprinimą turėtų būti siejamos su programomis, kurių tikslas – skatinti psichikos sveikatos supratimą, ugdyti tėvų ir mokytojų gebėjimus suteikti reikiamą pagalbą ir paramą vaikams, mokiniams ir jų draugams.

Skip to content